Jesteś tu: Porady / Chorwacja czy Czarnogóra ?

Chorwacja czy Czarnogóra ?

0 Komentarze

Petrovac czy Brela

Gdzie wybrać się na wakacje - sprawdzone od lat miejscowości w Chorwacji czy może ostatnio modna Czarnogóra ? Na pewno oba kraje są warte odwiedzenia, jednak jeżeli mamy określone warunki do spełniania, spróbuje porównać pokrótce wspomniane państwa. Sami staliśmy przed podobnym wyborem - początkowo zdecydowani na Montenegro a ostatecznie za główną bazę noclegową wybraliśmy Chorwację, dokładnie Brele. Naszym kryterium było spokojne miejsce, z dala od komercyjnych centrów turystycznych, hucznych dyskotek, z krajobrazem ukazującym połączenie gór z morzem. Piękno, majestatyczny krajobraz miał tu decydujące znaczenie. Znaczące również było położenie atrakcji turystycznych. Zaznaczam, że porównuje wybrzeże obu krajów jako potencjalną główną bazę noclegową. Wybór padł między Brelą (Croatia) a Petrovac (Montenegro).

Ceny

W internecie znajdziemy sporo informacji na temat zdecydowanie niższych cen w Czarnogórze. Jednak można przyjąć to za mit. W 2011 ceny były porównywalne, odrobinę taniej było w Czarnogórze, ale różnice nie są na tyle istotne, żeby wpływały na naszą decyzję. W pewnym stopniu może wydawać się, że Czarnogóra jest tańsza ze wglądu na obowiązującą tam walutę - euro, której przelicznik jest nam bardziej bliższy. W Czarnogórze za kawę zapłacimy 1.60e Perast, a w Chorwacji 9 kun w Breli. Z psychologicznego punktu widzenia 9 jest "droższą" kwotą, po przeliczeniu kursów walut wyjdzie praktycznie na to samo. Ceny za parking zdecydowanie przemawiały za Czarnogórą.

Noclegi

W Chorwacji zdecydowanie większy wybór noclegów o zróżnicowanym standardzie. Wybieramy to na co nas stać. W popularnych miejscowościach należy spieszyć się z decyzją, gdyż w pełni sezonu może być problem z rezerwacją. Jednak nie wszystkie oferty znajdują się w internecie. Jadąc w ciemno również znajdziemy miejsce do spania, na pewno po niższej cenie, ale należy liczyć z mniejszym wyborem, jak również stratą czasu na poszukiwanie - co w pełnym słońcu na pewno nie należy do przyjemnych czynności. Rezerwacja przez internet jest droższa, ale mamy gwarancję miejsca i zaoszczędzony czas. Czarnogóra dopiero buduje swoją infrastrukturę turystyczną ale nie ma problemu ze znalezieniem ofert w internecie. Z odpisywaniem na maile bywało różnie, ale Chorwaci zdecydowanie sprawniej sobie radzili i byli bardziej skorzy do targowania ceny. W Montenegro przed wjazdem do miast czekają tubylcy z wolnymi ofertami. Tak było na przykład w Petrovac. Po 20 sierpnia kończy się sezon, o wolne miejsca znacznie łatwiej i cena bardziej atrakcyjna. Jednak powoli sytuacja zmierza do wydłużenia sezonu do końca sierpnia. W Breli oferty noclegów oscylowały w granicach 35 euro do 70. W Czarnogórze w lipcu już trudno było o wolne miejsca, ceny w granicach 42 - 70 euro (apartament 2 osobowy).

Plaże

W Chorwacji plaże czyste, zadbane, nie było problemu z prysznicami czy toaletą. W samej Breli plaża długa i urozmaicona, można podzielić ją na kilka fragmentów a każdy z nich posiadał swój specyficzny klimat. Mamy wyboru dłuższe przestrzenie, kamieniste fragmenty, małe i większe zatoczki. W związku z tym nie było problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Na plaży nie czuło się przysłowiowego ścisku. Dla rodziców z dziećmi przygotowano specjalny plac zabaw. Brela oferuje fenomenalny krajobraz, jeden z lepszych jaki dotąd widziałem. Wysokie, strome pasmo górskie Biokovo wkrada się do samego morza, tworząc piękną zatokę, dzięki temu podziwiać możemy wspaniały widok na góry i turkusowe morze. Do tego wszystkiego zielony ton nadają stuletnie sosny, których konary próbują dostać się do wody. W oddali również widać jedną z wysp. Plaża w Breli został uznana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie - moim zdaniem słusznie. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada (oświetlona nocą) - świetnie miejsce spacerowe. W Czarnogórze w okolicach Boki Kotorskiej plaże w większości betonowe. Sama Boka Kotorska nie jest dobrym miejscem na plażowanie, ze względu na brak otwartego morza jak i wspomniany rodzaj plaż. Samo miejsce jednak zdecydowanie warto odwiedzić - jest to na pewno jeden z piękniejszych fiordów w Europie. Na wybrzeżu mamy do wyboru Budva, Becici, Sveti Stevan, Petrovac, Bar. Im bardziej na południe, w kierunku Albanii, tym ceny niższe, ale również należy spodziewać się gorszego standardu. Budva to najpopularniejsze miejsce w Czarnogórze, potencjalnie łatwiej tu znaleźć ciekawszy nocleg w niższej cenie niż w przypadku Petrovac. Za to Petravac jest bardziej spokojniejszą miejscowością. Same plaże, jak udało nam się zauważyć, były o wiele skromniejsze niż w Chorwacji. Po spędzonych wczasach w Breli, gdy dotarliśmy do Petrovac (naszym potencjalnym miejscu na wakacje) byliśmy mocno zaskoczeni. Plaża o wiele mniejsza, bardziej otwarta przestrzeń - brakowało tych zielonych sosen. Co najgorsze panował tam przeogromny tłok, leżak przy leżaku. Otaczający krajobraz ładny, ale nie porównywalnym z tym w Breli.

Podsumowując

Jeżeli zależy nam na pięknych krajobrazach - zdecydowanie Brela, Makarska, Baska Voda (najlepszy wybór na pierwszy pobyt w Chorwacji). To również dobre miejsce wypadowe do zwiedzania atrakcji turystycznych: Split, Dubrovnik, Plitvickie Jeziora, Krka i wiele innych. Miejsce sprawdzone, czyste, zadbane i bezpieczne. Do Czarnogóry pojechaliśmy "zbadać teren" - na bazę pobytową raczej nie wybrałbym Petrovac, ciekawsze miejsca widzieliśmy po drodze w okolicy Budvy i Sveti Stevan. Miejsca do którego chcielibyśmy wrócić to na pewno: Perast - mała miejscowość położona w Boce Kotorskiej, gdyby nie zwiedzający turyści można by było uznać za miejsce wyludnione - poczujemy tutaj specyficzny czarnogórski klimat. Kotor - tutaj warto poświęcić cały dzień na zwiedzenie miasta jak i wejście na otaczające góry. Do Czarnogóry na pewno wrócimy, jednak nastawiamy się na zwiedzanie głębi kraju (bardziej ciekawa) niż wybrzeża.

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania