Jesteś tu: Europa / Turcja

Turcja - wczasy, podróże, informacje i zdjęcia

Turcja leży na granicy dwóch kontynentów, jest uważana za historyczny most między Wschodem i Zachodem, Europą i Azją. Powierzchnia jej wynosi 780 tys. km2. Część terytorium znajdująca się na terenie Azji zwana jest Anatolią, natomiast część europejska - Rumelią. Centrum kraju stanowi Wyżyna Anatolijska z Górami Pontyjskimi i Taurus. Od południa i zachodu oblewają Turcję wody mórz Śródziemnego i Egejskiego, od północy - Czarnego i Marmara. Turcja sąsiaduje z Syrią, Iranem, Irakiem, Armenią, Gruzją, Bułgarią i Grecją.

Językiem urzędowym w Turcji jest język turecki. Posługuje się nim około 100 milionów ludzi na całym świecie.
Najpowszechniejszym językiem obcym jest niemiecki, ale w sektorze turystycznym można z łatwością porozumieć się w języku angielskim.

Ludność Turcji składa się w 99% z muzułmanów, w większości wyznania sunnickiego.

Piątek - w kraju, gdzie religią narodową jest islam, piątek jest dniem urzędowo wolnym od pracy. W praktyce dotyczy to jedynie biur, urzędów i banków. Dla muzułmanów piątek jest dniem świętym, przeznaczonym na modlitwę.

Ciekawe miasta turystyczne:

SIDE - Miasto zostało założone w 600 roku p.n.e. przez Eolowie. Przez ponad 2600 lat ulegało przemianom i wpływom różnych kultur stając się dziś malowniczym, zabytkowym zakątkiem. Side było niegdyś ulubionym miejscem spotkań Marka Antoniusza i Kleopatry. Dziś odwiedzają je turyści z całego świata. W Side podziwiać możemy zabytkową starówkę, zabytki takie jak: hellenistyczny teatr, 2 agory, fundamenty bizantyjskich domów ruiny świątyń Ateny, Apollina II i Dionizosa oraz monumentalne fontanny.

Antalya - Antalya jest największym miastem na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji. Do gwałtownego rozwoju tego ośrodka w kilku ostatnich dekadach przyczyniły się - rolnictwo, transport morski, przemysł lekki i turystyka.
Mimo że centrum Antalyi pochodzi z okresu rzymsko-osmańskiego, bogatsze w zabytki są tereny znajdujące się na obrzeżach miasta. Są to samodzielne kiedyś, antyczne miasta - Perge, Aspendos, Side, Termessos, Phaselis i Olimpos. Antalya może w tej sytuacji służyć za dobrą bazę do ich zwiedzania.

Alanya - Jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych Turcji jest Alanya. Wzdłuż wybrzeża ciągną się długie, czyste, piaszczyste plaże. Najsłynniejszą plażą regionu jest Plaża Kleopatry z krystalicznie czystą wodą. Według legendy kąpała się na niej sama Kleopatra. Samo miasto leży na skalistym półwyspie uwieńczonym rozległą twierdzą. Ów zamek wzniesiony w XII wieku przez Seldżuków był zimową rezydencją sułtanów. W pobliżu leżą wspaniałe nadmorskie groty: Grota Kochanków, Jaskinia Piratów i Jaskinia Fosforyzująca. Przy Plaży Kleopatry znajduje się jaskinia Damala. Atrakcyjność tego miejsca czynią tysiące barwnych stalaktytów i stalagmitów. Ze względu na stałą temperaturę w jaskini (18°C) i wysoką wilgotność powietrza, jest to idealne miejsce dla osób cierpiących na astmę.

Mapa

Wycieczki

Wycieczki, Europa, Turcja

Po całej fali ciężkiej umysłowej pracy należało się gdzieś wybrać, poznać inne zakątki świata, odpocząć i nabrać sił do dalszych wyzwań. Trochę późny okres bo listopad. W Europie ogó...

Informacje

Ciekawy zwyczaj panuje w Turcji. Mężczyzna aby mógł się ożenić, musi odbyć obowiązkową...