Jesteś tu: Galerie / Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Lokalizacja: Europa Polska Lidzbark Warmiński , zdjęcia z wczasów i podróży

Lidzbark Warmiński - miasteczko położone na Warmii i Mazurach, przez które przepływa rzeka Łyna oraz Symsarna. Dawniej Lidzbark Warmiński od 1350 r. do XIX wieku był stolicą Warmii i oraz największym jej miastem. Największą atrakcją jest Zamek Biskupów Warmińskich - bardzo dobrze zachowany i doskonale udostępniony dla turystów. Co roku miasto jest organizatorem imprez kulturalnych takich jak: "Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry" oraz "Lidzbarskich Starć Kabaretowych".

W Lidzbarku skorzystaliśmy z darmowego parkingu przy Starostwie Powiatowym, akurat była niedziela, więc wolnych miejsc było pod dostatkiem, w dni powszedni mógłby wystąpić problem z parkowaniem w tym miejscu. Płatny, strzeżony parking znajduje się tuż przy samym zamku - wjazd do Hotelu Krasicki. Bliżej położony jest parking dla autokarów i turystów na ulicy Kanałowej. Dojazd na parking możliwy jest od strony ulicy Kardynała Wyszyńskiego.

Samo centrum miasta wygląda na zadbane, ale sprawiało wrażenie opuszczonego. Zamek jest imponujący od pierwszego spojrzenia. Wybudowany XIV wieku i zachował się w całości do dnia dzisiejszego. Wstęp na zamek jest płatny, istnieje możliwość wynajęcia przewodnika. Atrakcją przygotowaną dla turystów jest możliwość wypożyczenia strojów zamkowych, adekwatnych do średniowiecznych czasów. W taki sposób możemy wcielić się w króla, księżniczkę, pazia itp. Dziedziniec lidzbarskiego zamku ze względu na krużganki przypomina dziedziniec Królewskiego Zamku na Wawelu. Z dziedzińca przechodzi się po kamiennych schodach (z początków XVII wieku) na główną kondygnację, gdzie znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne. W zamku warto zobaczyć: kaplicę zamkową, wielki reflektarz oraz salę obrad. Wśród słynnych mieszkańców lidzbarskiego zamku byli między innymi Mikołaj Kopernik i Ignacy Krasicki.

Lokalizacja na mapie:
Wykres: