Jesteś tu: Galerie / Toruń starówka

Toruń starówka

Lokalizacja: Europa Polska Toruń , zdjęcia z wczasów i podróży

Zwiedzanie Torunia rozpoczynamy od wyjazdu z Hostelu "Przystanek Toruń" położonym za Dworcem PKP "Toruń Miasto" - dojeżdżamy do Wydziału Matematyki i Informatyki, gdzie dogodnie możemy zaparkować auto (bez opłat), a następnie dalej wyruszamy pieszo na spacer. Po drodze mijamy dwa parki, rozdzielone ulicą F. Chopina znajdujące się wzdłuż Alei 500-lecia. Niedaleko znajduje się również ogród zoobotaniczny. W parkach można znaleźć pomniki przyrody, m.in. "Dęby 775-lecia Torunia" o wysokości do 30 m i obwodzie pnia powyżej 3m. Zieleń w Toruniu wygląda na zadbaną i dobrze zagospodarowaną. Dużo ławek, latarni, koszy na nieczystości. Być może to banalne, ale wiele miast ma z tym odwieczny problem.

Wizytówką miasta są gołębie, który można spotkać na każdym kroku. Po drodze mijamy Plac Rapackiego w Toruniu, gdzie znajduje się pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pomnik Planetoidy. Po przejściu przez Aleje Jana Pawła w parku odnaleźć możemy "Dąb Astronomii" oraz fontannę Cosmopolis - zbudowana w 2008 roku. Fontanna, jak na Toruń przystało nawiązuje do wszechświata. Zbudowana jest z 113 dysz wodnych, symbolizujących budowę układu Słonecznego. Dysze wyrzucają wodę na wysokość 5 m. Cała fontanna jest podświetlana nocą.

Kolejna duża fontanna znajduje się tuż przed samą starówką, na przeciwko Dawnego Banku Rzeszy (później Bank Narodowy), ob. Collegium Maximum UMK. Po przejściu przez bramę, z każdym kolejnym krokiem okrywamy magię starówki w Toruniu, jedną z najpiękniejszych w Polsce. Przy Rynku Staromiejskim 8 znajduje kultowy "Bar Miś" - Blaszane miski przykręcone do stołu, łyżki na łańcuchu - wszystko rodem z okresu PRL.

Idąc dalej, zobaczymy olbrzymie dobrze zachowane zabytki, taki jak: Kościół Świętego Ducha w Toruniu, Dwór Artusa, Stary Ratusz, Wieże Ratuszową (możliwość wejścia na szczyt) i najbardziej charakterystyczne miejsce rynku - pomnik Mikołaja Kopernika. Wzdłuż ulicy Szerokiej napotkamy wiele innych zabytkowych budowli, kamieniczek, sklepów, pubów (większość w podziemiach, co podkreśla klimat i charakter). Jeżeli zgłodnieliśmy, polecam placki w naleśnikarni "Manekin" - w Toruniu znajdują się dwa lokale, jeden nowszy na przeciwko Starego Ratusza (obok) poczty i starszy bardziej klimatyczny na ulicy Wysokiej.

Lokalizacja na mapie:
Wykres: