Jesteś tu: Galerie / Split

Split

Lokalizacja: Chorwacja Europa Split , zdjęcia z wczasów i podróży

Split to duże miasto Chorwacji, stolica Dalmacji, o bogatej kulturze historycznej. Warto tu się wybrać na krótką wycieczkę. Do Splitu dotarliśmy samochodem z Breli - około 50 km do pokonania. Kierowaliśmy się w kierunku starego miasta. W pobliżu znajduje się klika płatnych parkingów, a nam przez przypadek udało się znaleźć darmowy "Fish parking". Na wszelki wypadek spytaliśmy się Pana, który pobierał na sąsiedniej ulicy opłaty parkingowe, czy faktycznie parking jest darmowy ? - Pan oznajmil, ze tak, to parking dla "fishmen" - ale można bez problemu parkować. Wędki w bagażniku nie posiadaliśmy, ale cóż zostawiliśmy auto widząc zagraniczne rejestracje innych pojazdów i wybraliśmy się na zwiedzanie. Jedynym mankametem tego parkingu był nie przyjemny rybi zapach.

Promenadą portową, wśród okazałych palm dotarliśmy się do jednej z głównych bram wejściowych. Po drodze dostępna jest makieta starego miasta Splitu, a jeszcze dalej znajduje się miejski Targ.

W samym Splicie obejrzeliśmy pozostałości pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana z 305 roku (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Split jest uważany za jedno z centrów chorwackiej kultury. Znajdziemy tu liczne muzea, Teatr Narodowy, stare kościoły i świątynie oraz pozostałości rzymskich murów. Najciekawszą atrakcją jest wejście na wieżę katedry. Osoby z lękiem wysokości powinny uważać, gdyż schody umieszczone wewnątrz, przebiegają obok wysokich okienic. Ze szczytu świetnie widać panoramę miasta. 2 kuny kosztowal wstęp do Krypty znajdującej się pod pałacem, ale nic ciekawego tam nie zobaczymy.

Co warto zobaczyć:

  • Pałac cesarza Dioklecjana - pozostałości pałacu wybudowanego w 305 roku.
  • Katedra św. Duje - Pierwotnie zbudowana około 305 roku ne jako mauzoleum rzymskiego cesarza Dioklecjana. Najstarsza katedra na świecie.
  • Peristylium - główny plac pałacu Dioklecjana z dobrze zachowaną rzymską architekturą.
  • Dwie oryginalne egipskie sfinksy - przywiezione z Egiptu przez cesarza rzymskiego Dioklecjana.
  • Riva - główny deptak miasta.
  • Marjan - wzgórze położone na zachód od Splitu.

Tak jak w większości chorwackich miast, panuje tu śródziemnorski charakter - wąskie uliczki, place, liczne resturacje i kawiarnie, możliwość zakupienia świeżych ryb prosto z morza.

W Splicie znajduje się duży port, z którego odpływają promy do pobliskich wysp, na północ i południe Adriatyku, jak również do Włoch i Grecji.

Lokalizacja na mapie:
Wycieczki : Wakacje w Chorwacji
Wykres: