Jesteś tu: Galerie / Ogrody Królewskie w Hanowerze

Ogrody Królewskie w Hanowerze

Lokalizacja: Europa Hannover Niemcy , zdjęcia z wczasów i podróży

Istnieją na świecie miejsca, do których się wraca nie tylko myślami. To miejsca, które jak magnes przyciągają nas, by móc na nowo zachwycić urokiem i magią.

Magnesem Hanoweru są liczne teatry, muzea, opery, uroki jeziora Maschsees a także Ogrody Królewskie w Herrenhausen.

Położony w Hanowerze Herrenhausen Garten składa się z trzech różnych ogrodów: Großer Garten (Wielki Ogród), Berggarten (Ogród Górski) i Georgengarten (Ogród Jerzego). Zostały one założone w XVII wieku przez Zofię z Palatynatu – żonę księcia elekta Ernsta Augusta. Najbardziej znany i efektowny jest Großer Garten - mój ulubiony barokowy ogród.

Wybierając się na wycieczkę do ogrodów w Herrehausen warto zabrać ze sobą wygodne buty oraz wodę w upalne, ciepłe dni. Dodatkowo pamiętajmy, że zwiedzenie takich założeń jednego dnia może okazać się bardzo męczące, ze względu na ogromne powierzchnie, obecność labiryntów a także licznych dróg do spacerowania.

Großer Garten dla miłośników natury to prawdziwa perełka świata botaniki. Na powierzchni 50 ha urządzono ogród w stylu wyraźnego baroku z osiowym układem. Po wejściu na platformę widokową na plan pierwszy wysuwają się idealnie przycięte bukszpanowe żywopłoty. W całym założeniu powtarzają się one bardzo często w postaci labiryntów i kwater. Stanowią podstawową strukturę ogrodu i sprawiają, że założenie jest niezwykle urokliwe także zimą. Moją uwagę przykuło misterne strzyżenie roślin, które wymaga dokładności i systematyczności od ogrodników.

Większość kwater bukszpanowych podkreślona jest białym żwirkiem oraz niskimi krzewami, bylinami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Zastosowanie roślinności sezonowej daje możliwość zmienności nasadzeń a co za tym idzie efektownej gry kolorami. Nasadzenia są bardzo bogate i niemal w każdym centymetrze przykuwają wzrok odbiorcy. Ta wspaniała gra kolorów jest dokładnie przemyślana i nie męczy wzroku odwiedzającego. W kompozycjach najczęściej pojawiają się pacioreczniki (kanny), aksamitki, nagietki, lewkonie, celozje, lwie paszcze. Tworzą one przepiękne kobierce kwiatowe. Dopełnieniem są białe posągi projektowane najczęściej na rogach, akcentując skrzyżowania osi. W Großer Garten możemy zobaczyć również ogrody poświęcone różnej tematyce. Do najciekawszych należą: ogród barokowy, renesansowy, rokokowy, kwiatowy, światła i cienia itp.

Jednak wielki ogród to nie tylko tematyczne kompozycje roślinne, partery i labirynty. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się także akcenty wodne. Wiele emocji u mnie wzbudziła Wielka Fontana Grosse Fontäne wyrzucająca słup wody na wysokość niemal 80 m. Warto wejść także do jaskini - Historische Grotte (Historyczna Grota) pomalowanej przez francuską artystkę Niki de Saint Phalle.

Ogród Großer Garten to niekwestionowane zielone płuca Hanoweru. To prawdziwa idylla w mieście. Daje możliwość nieporównywalnego odpoczynku, relaksu i zabawy na świeżym powietrzu. Przystosowany do spacerów stał się ulubionym miejscem spotkań. Dzięki swojej wielkości i licznym alejom stwarza doskonale warunki miłośnikom joggingu. Mieszkańcy Hanoweru spragnieni wiosny wybierają się właśnie do Ogrodów Królewskich. Nic więc dziwnego, że od rana do wieczora ogrody tętnią życiem.

Lokalizacja na mapie: