Jesteś tu: Galerie / Montenegro - Kotor

Montenegro - Kotor

Lokalizacja: Czarnogóra Europa Kotor , zdjęcia z wczasów i podróży

Kotor to kolejne dobrze zachowane średniowieczne miasto położone nad fiordem Adriatyku. Znajduje się na samym końcu Zatoki Kotorskiej (Boka Kotorska) i z trzech stron otoczone jest górami wnoszącymi się na wysokość do 1800 m n.p.m. Ciekawe położenie miasta i niezwykłe ukształtowanie terenu stwarza niesamowite widoki. Kotor zbudowany jest z wielu wąskich uliczek, nieregularnych placów, znajdziemy tutaj dużo świątyń, pałaców, klimatycznych kawiarni i restauracji. Zabytki w większości nieodrestaurowane, autentyczne, nadające śródziemnomorski charakter tego miejsca.

Stare miasto otoczone jest murami obronnymi, które łączą się z twierdzą św. Jana położoną na wzgórzu na wysokości 260 m n.p.m. Kotor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na przeciw murów obronnych miast znajduje się port, a wzdłuż niego ciągnie się długi parking (opłata 0,60 euro 2011). Do starego miasta prowadzą trzy wejścia, Brama Morska (główne wejście), Brama Południowa oraz Brama Północna.

Za główną bramą znajduje się plac centralny, tętniący życiem od wczesnych godzin porannych. Na co warto zwrócić uwagę spacerując uliczkami Kotoru:

- Gradski toranj

- wieża zegarowa zbudowana przez Wenecjan w 1602 r., znajduje się naprzeciwko Bramy Mokrskiej.

- Pałac Namiestnika (Knezewa Palata) i Pałac Rady Miejskiej (Gradska vijećnica) z 1762 r. - położone na Trgu Oktobarske

- Pałac Bizanti z XVII w. - Pałac Drago (Palata Drago) - z XV wieku

- Kościół św. Michała - romańsko-gotycka świątynia z przełomu XIII i XIV wieku.

- Katedra św. Tryfuna - budowa została zakończona 1166 r., znaczący romański zabytek na terenie Czarnogóry.

Długość murów obronnych Kotoru wynosi 4,5 km, najwyższej położona część znajduje się 260 m.n.p.m. Wejście do twierdzy św. Jana jest płatne. Przy dobrej przejrzystości powietrza rozciąga się tutaj świetny widok na całą okolicę. Tym razem zwiedziliśmy tylko stare miasto, nie wybraliśmy się na mury i wzgórze. Z jednej strony brakowało czasu a z drugiej słaba przejrzystość powietrza nie pozwoliłaby na zrobienie efektownych zdjęć. Kotor to miejscowość, w której warto się zatrzymać i poświęcić dłuższą część dnia - polecamy !

Lokalizacja na mapie:
Wykres: