Jesteś tu: Galerie / Dubrownik

Dubrownik

Lokalizacja: Chorwacja Europa Dubrownik , zdjęcia z wczasów i podróży

Dubrownik, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Niezdobyta fortyfikacja w przeszłości, a dziś jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Chorwacji. Stare miasto oplatają potężne mury obronne, chroniąc cenne zabytki i dorobek kulturalny miasta. Łączna długość murów wynosi ponad 1940 m a ich przejście to obowiązkowy punkt turysty odwiedzającego miasto. Stare miasto Dubrownika zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Dojazd do Dubrownika, ze środkowej Dalmacji lub innego miejsca położonego na północ od miasta nie należy do wygodnych. Jedyna droga prowadzi przez fragment Bośni i Harcegowiny (około 6 km). Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport. Przejazd przez granicę to tylko formalność i odbywa się płynnie. Do Dubrownika dojedziemy drogą krajową numer 8 - wąska, kręta prowadząca przez małe miejscowości. Jazda nie należy do nużących, gdyż większość trasy prowadzi wzdłóż wybrzeża Adriatyku, gwarantując ciekawe krajobrazy. Niesety do Dubrownika nie zbudowali jeszcze autostrady, która kończy się obecnie w miejścowości Vgorac (okolice Splitu).

Dojeżdzając do Dubrownika, warto zatrzymać się na parkingu, tuż przed wjazdem na most. Ropościera się tu świetny widok na cały Dubrownik i port, gdzie zacumowane były dwa gigantyczne statki.

Kolejnym etapem naszej podróży jest znalezenie miejsca parkingowego. O darmowym parkowaniu możemy zapomnieć. Najtańsza strefa za 5 kun zaczyna się w okolicach portu. Im bliżej starego miasta tym cena wyższa, która osiąga 15 kun/h - a o wolne miejsce w godzinach szczytu i tak trudno. Naszym celem było znalezenie podziemnego parkingu turystycznego za 17 kun/h, który znajduje się w niedalekiej odległości od starówki. Zaletą tego parkingu jest to, że słońce nie zrobi nam sauny z samochodu. Tradycyjnie za pierwszym podejściem przegapilśmy zjazd do parkingu, co skutkowało szukaniem najbliższej możliwości zawrotu - co wcale nie było takie proste na wąskich i ciasnych ulicach Dubrownika. Przede wszystkim warto oglądać znaki, a na GPS patrzeć tylko orientacyjnie. Po drodze znaleźliśmy jeszcze jeden parking podziemny, bardzo blisko wejścia na starówkę za jedyne 40 kun/h - bardzo szybko stamąd odjechaliśmy, na szczęscie nie było kolejki za nami. Opłatę za parking można uiścić tylko gotówką, obok znajduje się bankomat. Z tym, że maszyna nie przyjmuje nominałów większych niż 50 kun. Na szczęscie po drugiej stronie ulicy jest sklep, gdzie można rozmienić :). Jak widać w Dubrowniku wszystko żyje w symbiozie.

Dotarcie do starówki, dobrze oznaczoną drogą zajmuje około 25 min. Przechodzimy przez bramę Pile. Tuż obok znajduje się punkt informacji turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w mini przewodnik po Dubrowniku wraz z mapą. Na środku placu znajduje się Wileka Fontanna Onfufrego - dotarczająca nieprzerwanie zimnej i smacznej wody. Na przeciwko fontanny umiejscowione są dwa zabytki: Kościół Zbawiciela oraz Kościół i klasztor Franciszkanów. W tym miejscu znajdują się również schody prowadzące na mury obronne.

Reprezentacyjną ulicą Dubrownika jest Placa (Stradun) - łączy bramę Pile z przejściem do portu, tuż obok wieży zegarowej. Na ulicy panuje spory ruch, trudno z tego miejsca zrobić zdjęcia architektury. Od głównej ulicy odchodzą wąskie uliczki - znajdziemy tu wielke sklepów, kawiarnii i resturacji. Planując zakupy lub obiad warto zaopatrzyć się większą ilość gotówki, gdyż mniejsze knajpki mogą nieakceptować płatności kartami kredytowymi. Bankomaty znajdują się m.in. przy głównej ulicy.

Zabytki są świetnie zachowane, spacerując ulicami miasta możemy poczuć jego niepowtarzalny klimat. Do najważniejszych zabytków można zaliczyć:

  • Sponza Palace (Pałac Sponza) - renesansowy pałac, jeden z niewielu budynków, które przetrwał w całości trzęsienie ziemi w 1667r.
  • Rector's Palace (Pałac Rektorów) - siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej.
  • Placa Stradun - centralna ulica Dubrownika, jest miejscem, gdzie stare miasto budzi się do życia.
  • Stary port
  • Klasztor Franciszkanów (XIV wiek)
  • Najstarsza apteka w Europie (1317)
  • Klasztor Dominikanów (XIV-XV wiek)
  • Renesansowy kościół św. Zbawiciela (1520)
  • Barokowy kościół św. Błażeja
Lokalizacja na mapie:
Wycieczki : Wakacje w Chorwacji
Wykres: