Jesteś tu: Galerie / Brela

Brela

Lokalizacja: Chorwacja Europa Brela , zdjęcia z wczasów i podróży

Po kilku dniach poszukiwań ciekawego miejsca na urlop w Chorwacji, Brela spełniła nasze wszystkie oczekiwania. To mała, spokojna miejscowość położona u podnóża gór Biokovo na Riwierze Makarskiej morza Adriatyckiego. Mieszka tu niespełna 2 tys ludzi utrzymujących się głównie z turystyki. Przeglądając wybrzeże Chorwackie w Google Earth szczególnie w oczy rzucały się wysokie, strome zbocza górskie wchodzące prosto do morza. Połączenie wysokich gór z błękitnym morzem stwarza zawsze spektakularne widoki i specyficzny mikroklimat. Do tego wszystkiego połączenie stuletnich zielonych sosen ciagnących się od wyższych partii gór aż do samej wody rysuje niesamowity pejzaż. W 2003 prestiżowy amerykański magazyn Forbes umieścił Brelę na liście 10 najpiękniejszych plaż na świecie. Plaża Punta Rata w Breli zajęła 6 miejsce na świecie i 1 miejsce w Europie. Trudno się z tą opinią nie zgodzić do dziś.

Do Breli dojedziemy drogą numer 8, zjechaliśmy z autostrady tuż przed Splitem. Trasa wolna, prowadzi nas przez wszystkie miejscowości turystyczne, wynagrodzeniem za to są niesamowite widoki. Zwłaszcza tuż przed zjazdem do Breli warto zatrzymać się na poboczu. Sam zjazd do Breli stromy i kręty, niektóre zakręty przypominały te słyne z wyścigu Formuły 1 w Monte Carlo.

Wakacje w Breli można spędzić w kilku hotelach: Hotel Marina, Hotel Meastral i Hotel Berulia. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest wynajęcie apartementu. Większość ofert jest dostępna w internecie i nie ma problemu z rezerwacją. Należy jednak się śpieszyć, ze zwględu na coraz większą popularność tego miejsca - najlepsze oferty noclegów rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Na co zwrócić uwagę. Brela położona jest na stoku górskim, każda kolejna linia zabudowy począwszy od brzegu położona jest wyżej partii, a to oznaczka wspinaczkę stromymi ulicami.

Przed rezerwacją warto sprawdzić położenie ulicy. Nasza kwatera znajdowala się na ulicy Biokovskiej i podejście było dość strome - jednak dla nas nie stanowiło to większego problemu. Apartamenty w pierwszej linii brzegowej zdecydowania będą najdroższe, również Hotele położone są tuż promenadzie ciągnącej się wdłóż całego wybrzeża Breli. Jeżeli zależy nam na widoku na morze (często to tylko horyzont), warto brać pokoje na najwyższym piętrze - niżej położone posiadają widok tylko na skrawek wody i często przeszkadza sąsiedni dach lub ściana. Generalnie są to tylko szczegóły, wychodzimy z założenie, że kwatera przede wszystkim powinna służyć do snu :)

Przy ulicy Biokovskiej położona jest blisko piekarnia, mini market Konzum, bankomat, apteka i pizzernia - więcej do szczęscia nie potrzeba. Większe zaopatrzenie można zrobić w Konzum położonym tuż przy promenadzie. Widzieliśmy również super market STUNENAC tuż przy wyjezdzie z Breli w kierunku Makarskiej. Świeże owoce i warzywa sprzedają w kilku stoiskach na promenadzie.

Sama Brela to spokojna miejscowść polecana dla rodzin z dziećmi. Nie odczuliśmy tutaj tłumów turystów. Samej rozrywki jest tu mało, oprócz wieczornych występów w jednym z Hoteli nie widzieliśmy tutaj typowych dyskotek, ewentualnie mogły być położone w innych partiach miasta. Dla dzieci przygotowano specjalny plac zabaw.

Samo miasto rozciąga się na dlugość około 5 km. Wzdłóż całego wybrzeża Breli położona jest promenada, którą dotrzemy do sąsiedniego miasta Baska Voda. Jak przystało na turystyczne miejscowości, promenada tętni życiem do poranku aż do późnych godzin. Znajdziemy tutaj stragany, ciepłe przekąski, oferty wycieczek, kilka ciekawych knajpek i resturacji. Dodatkowo promenada oświetlona jest nocą - warto zobaczyć o tej porze efektowanie oświetlony "Symbol Breli". Wdłóż promenady rosną sosny dające sporo cienia. Rozmieszczono również sporo ławeczek, nawet w nietypowych miejscach, jak np. skała tuż nad wodą. W Breli znajduje się niewielki port. Wieczorem gdy wracają rybacy z udanych połowów jest szanasa na zaopatrzenie się w swieże rybki.

Plaże Breli są bardzo urozmaicone, w zasadzie każdy dla siebie powinien znaleźć ulubione miejsce. W związku z tym, że Brela jest dość rozległa, nie odczuwało się nadmiernie tłumów plażowiczów. Plaże wąskie, szerokie, żwirowe, częściowo kaministe, małe zatoczki, skałki w wodach, również betonowe tarasy to wszystko znajdziemy na plażach w Breli. Stuletnie sosny rosnące tuż przy wodzie gwarantują sporo cienia. Plaże posiadają również pełny węzeł sanitarny.

Na najwyższy szczyt gór Biokovo można wjechać samochodem na wysokość 1762 m.

Lokalizacja na mapie:
Wycieczki : Wakacje w Chorwacji