Jesteś tu: Ciekawostki / Chorwacja - przepisy drogowe

Chorwacja - przepisy drogowe

0 Komentarze

Nieprawidłowe parkowanie Chorwacja

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do Chorwacji jest własny (pożyczony) samochód. Dojazd do kurortów zapewni nam biegnąca od samej granicy autostrada, jak również lokalne drogi. Jakość samych dróg jest bardzo dobra. Za Dubrownikiem w kierunku Czarnogóry znacznie gorsza. Co kraj to inny obyczaj, to samo dotyczy przepisów drogowych - na co zwrócić uwagę ?

- W Chorwacji bez obaw możemy poruszać się posiadając polskie/europejskie prawo jazdy, wymagane jest również OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

- Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów

- Zakaz rozmowy przez telefon komórkowy

- Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi - 0,0 promila

- W wyposażaniu samochodu należy posiadać: trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i każdego pasażera, apteczkę oraz komplet zapasowych żarówek.

- Obowiązkowe światła mijania przez 24h w przypadku złej widoczności. W zimie, w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca używanie świateł obowiązkowe przez 24h.

- Minimalna głębokość rzeźby bieżnika opon letnich – 1,6 mm

- Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach samochodu Dopuszczalne prędkości w Chorwacji to: - do 130 km/godz. – autostrady - do 110 km/godz. – drogi szybkiego ruchu - do 90 km/godz. – pozostałe drogi - do 50 km/godz. – teren zabudowany

Przede wszystkim baczą uwagę należy poświęcić parkowaniu. Przepisy w Chorwacji są dość rygorystyczne pod tym względem. Parkowanie w niedozwolonym miejscu skutkuje niemal natychmiastowym pojawieniem się służby drogowej, która w 5 min zapakuje nasz samochód na lawetę. Auto będzie do odebranie na parkingu policyjnym po uiszczeniu wysokiego mandatu. W poniższej galerii widać, jak sprawnie działa system. Pani z Zagrzebia zatrzymała się w niedozwolonym miejscu, na przeciw znajduje się pizzeria w Breli. Nie pomogły dyskusje z Panami, którzy bez skrupułów zabrali samochód. Wszystko trwało zaledwie kilka minut. Podróżując po Chorwacji należy pamiętać o szczególnej ostrożności, zwłaszcza na górzystych, krętych odcinkach.

laweta
laweta
Podnosimy samochód

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania